zpět na titulní stránku
UNISORT s.r.o.
Libušská 313/104, 142 00, Praha 4

POZOR - ZMĚNA ADRESY

Tel./Fax:  317 779602
Mobil:  608 060664 - 602358120
e-mail:obchod@stavcentrum.cz
Deutsche Version
přejít na obsah alba
Englishe version

Kancelář na výše uvedené adrese je zrušena.
 
Po předchozí dohodě je možné nás navštívit
   v  nově  připravovaném výstavním areálu v Mrači u Benešova     

Telefonní čísla a E-mail zůstávají i nadále plně  funkční

http://www.mapy.cz/images/usericon.gif

Klikněte pro zobrazení mapky


Rekonstrukce koupelen a bytových jader

Přestože jsou následující řádky věnovány rekonstrukcím bytových jader, jsme pochopitelně schopni zrealizovat rekonstrukci  klasické koupelny, kuchyně, chodby a dalších prostor. Máte li zájem o jakoukoli rekonstrukci, kontaktujte nás.

 

Umakartové jádro nevzhledné barvy s otvory po starých bateriích a jiných předmětech, prohnutý laminátový strop s kulatým světlem, zvlněné linoleum  na podlaze, malé a nevhodné umyvadlo, viditelný přívod vody k pračce, nevhodně umístěné zásuvky a vypínače, oprýskaná plechová vana a zastaralé baterie – to vše v případě, že bydlíte v panelovém  nebo starším cihlovém domě,   pravděpodobně  znáte a nejste li s tímto stavem spokojeni, čeká Vás rekonstrukce.
Koupelna před a po rekonstrukci
Kliknutím zvětšit Kliknutím zvětšit
Koupelna před a po rekonstrukci
Kliknutím zvětšit Kliknutím zvětšit

 V podstatě si můžete vybrat z několika technických řešení rekonstrukce.

1. Takzvaná "rekonstrukce" pomocí velkoplošných panelů ABITIBI/CANFOR/BARKER - toto metodu u nás prosím nehledejte   Kliknutím zvětšit Kliknutím zvětšit Kliknutím zvětšit
2 . Zachování stávajícího jádra, upevnění sádrokartonových/sádrovláknitých  panelů na stěny jádra a aplikace klasických keramických obkladů  
3. Vybourání stávajícího jádra, postavení nového jádra ze sádrokartonu/sádrovláknitých desek/ tvárnic a aplikace klasických keramických obkladů  

S čím je třeba počítat, na co se připravit a jak postupovat

• nepočítejte s tím, že celá přestavba bude trvat několik dní, jak se snaží některé firmy slibovat
• nešetřete za každou cenu, jedná se o dlouhodobou investici a má-li být provedena kvalitně, cena jistě přesáhne 80 tisíc korun. Obklady, dlažbu, vanu, umyvadlo, skříňky si v klidu vyberte a zapište si kde jste si je vybrali, jak se jmenovaly a kolik stály. Pochopitelně si je můžete i sami koupit, ale to doporučujeme pouze u akčního zboží, kde nemusí cena již druhý den platit.
• s rekonstrukcí jádra souvisí u některých typů jader i  přestavba kuchyně, zvažte pečlivě veškeré možnosti, vždy je lepší provést rekonstrukci všeho naráz
• změřte velikost jádra, rozmyslete si  alespoň ty nejdůležitější požadavky ohledně velikosti místností, umístění vany, umyvadla a dalších zařizovacích předmětů a pošlete nám tyto informace E-mailem.
  Zvládnete li jednoduchý nákres, pošlete ho také.
• Na základě Vašich podkladů Vám zpracujeme položkovou cenovou specifikaci. Bude li nabídnutá cena vyhovovat Vašim představám, sjednáme si schůzku na místě a domluvíme další postup. Cenová specifikace i následná schůzka jsou pochopitelně zdarma.
• buďte připraveni na to, že v případě rekonstrukce bez bourání jádra trvá akce 5 - 6 dnů (byt je v podstatě obyvatelný) a v případě  rekonstrukce  s bouráním jádra se akce v závislosti na rozsahu vašich požadavků může protáhnout i na . 2 týdny (byt je v podstatě neobyvatelný - především první 3 - 4 dny)

Při objednání rekonstrukce nabízíme provedení následujících prací:

  • demontáž stávající vany, umyvadla a dalších předmětů včetně odvozu a montáž nových
  • demontáž stávajícího WC včetně likvidace a montáž nového
  • rekonstrukci stropu - polepení stávajícího stropu nebo snížení stropu a instalaci stropních podhledů s možností osazení podhledových světel
  • položení  obkladů a dlažby
  • výměnu vodovodních baterií, výměnu instalací a odpadů
  • připevnění koupelnových poliček a dalších doplňků
  • rekonstrukci vnější stěny jádra
  • další drobné stavební práce podle požadavku
  • rekonstrukci elektroinstalace včetně instalace proudového chrániče

 

  Kliknutím zvětšit

1. Zachování stávajícího jádra - rekonstrukce metodou sádrokartonových desek a keramických obkladů.

Tuto technologii používáme od listopadu 2004 a rozhodli jsme se pro ni z důvodu (podle našeho názoru) nedostatečné povrchové pevnosti velkoplošných panelů ABITIBI a BARKER a jejich značné náchylnosti na poškození. Velkoplošné panely jsou sice elegantní variantou, jak rychle zrekonstruovat koupelnu nebo WC, ale dojde li při používání koupelny k poškození vrchní vrstvy panelu ( a to není při každodenním používání koupelny nic složitého), dochází k "bobtnání" povrchové vrstvy panelů a k jejich neopravitelnému poškození.
Technologie, kterou používáme, je mezitypem mezi velkoplošnými panely a klasickou rekonstrukcí koupelny a zákazník tak získá koupelnu z "poctivého materiálu". Stávající jádro zůstává zachováno (u některých typů jader je možné i odstranit boční nebo zadní stěnu jádra a zvětšit si tak koupelnu o cca 10 cm) a na obvodové stěny jsou připevněny sádrokartonové desky (zelený sádrokarton do vlhka). nebo sádrovláknité xesky  (
tvrdé konstrukční desky, vyrobené ze sádry, papírových vláken a dalších přísad, lisované pod vysokým tlakem)   Na takto obložené stěny jsou nalepeny klasické keramické obklady dle výběru zákazníka. Touto metodou je možné snadno opravit i značně poškozené stěny jádra. Vše ostatní je stejné jako u rekonstrukce plošnými panely - dlažba na podlahu, výměna zařizovacích předmětů, obklad nebo snížení stávajícího stropu ( některá jádra umožňují odstranění horní krycí desky a koupelna se tak zvýší o cca 15 cm).

V případě rekonstrukce WC je vyměněna celá zadní stěna za sádrokartonovou stěnu a jsou do ní vsazena velká, bíle lakovaná dvířka, umožňující přístup k ventilům, plynoměru a vodoměrům. Na stěny WC je připevněn standartní sádrokartnon, který není nutné obkládat ale je možné jej natřít jako běžnou stěnu ( v současné době není již běžné obkládat stěny WC keramikou).

Vnější stěnu jádra je opět možné obložit sádrokartonem a po přespárování a přebroušení natřít.

Rekonstrukce, realizovaná touto metodou  trvá podle požadovaného rozsahu zpravidla 4 -6 dní

2. Vybourání stávajícího jádra a vybudování nových stěn

Tato metoda umožňuje téměř libovolnou změnu dispozice koupelny a WC (částečným limitem jsou zde pouze vývody vody a odpadu). Na provedení je ovšem nutné stavební povolení a projekt - projektovou dokumentaci jsme schopni zajistit. Bourání a stavba nového jádra již znamená značný zásah do soukromí, neboť koupelnu a WC není v prvních dnech  rekonstrukce ( 3 - 4 dny) možno používat a s bouráním je spojen hluk a prach. Výsledkem je ale téměř dokonalá koupelna, srovnatelná s koupelnami v klasických zděných domech.

Vlastní koupelna je postavena buď z tvárnic typu HEBEL/YTONG, ze speciálních sádrových tvárnic  nebo systémem suché výstavby (sádrokarton/sádrovlákno)

Rekonstrukce, realizovaná touto metodou  trvá podle požadovaného rozsahu zpravidla 6 - 14 dní - realizace technologií suché výstavby je rychlejší než zdění  z tvárnic

 

Základní typy bytových jader

Před zahájením rekonstrukce, je dobré zjistit, jak je řešeno stávající bytové jádro. Jeho konstrukce může výrazně ovlivnit možnosti změny dispozice, přilehlé panely limitují maximální možné rozměry koupelny a následné uspořádání zařizovacích předmětů. Hlavním limitujícím prvkem je umístění stoupaček s vodou.  Základní typy jader je možné označit písmeny, přičemž  tvar písmene  značí příčky, které je možné demontovat, případně posunout a znovu postavit.

 

KLiknutím zvětšit    Typ H + u některých jader z druhé strany kuchyňský kout

   Na zadní stěně bytového jádra je zavěšená kuchyňská linka, zde je potřeba při nové výstavbě nutné počítat se sílou stěny 100mm nebo s použitím speciální závěsné    konstrukce. Prostorová dispozice umožňuje zpravidla pouze spojení koupelny s WC a v případě, že je před stěnou s dveřmi v chodbě trochu místa, je možné rozšířit koupelnu směrem do chodby

Kliknutím zvětšit    Typ F + u některých jader z druhé strany kuchyňský kout


   Typ podobný variantě H  s tím, že přední stěna s dveřmi je zpravidla panelová a neumožňuje tak  zvětšení koupelny směrem do chodby. V závislosti na dispozici bytu ve směru vpravo od koupelny je u některých jader možné rozšíření koupelnu na úkor sousedících prostor.

Kliknutím zvětšit    Typ T


   Jádro je umístěno mezi 3 panelové stěny a s výjimkou posunutí přední stěny směrem do chodby, není jiná změna dispozice možná. Jedinou možností, jak stávající koupelnu alespoň trochu zvětšit,  je vybourání stěn jádra, vyrovnání panelových obvodových stěn a jejich obklad - získá se tím 5 - 10 cm prostoru. Jako jediná dispoziční změna je propojení koupelny s WC. Otázkou ale je, zda jei takováto změna z hlediska užívání vhodná.

Kliknutím zvětšit   Typ E

 
   Tento model se vyskytuje u  bytů, kde sousedí  s velkou předsíní čtvercového půdorysu. Rekonstrukce je limitována pouze jednou pevnou panelovou stěnou. V závislosti na dispozici okolních místností je možné změnit rozměry koupelny v podstatě  do všech směrů.


Některé z výše uvedených typů byly řešeny jako průchozí do kuchyňského koutu nebo průchozí skrz WC.Pochopitelně existují i další modely jader, neboť výstavba s použitím předmontovaných jader byla realizována více jak 40 let.

 
 

 

Stránka aktualizována dne:13.12.2009